LYENGAR YOGA

YAZILAR

Iyengar Yoga nedir?

Iyengar yoga, vücudun tüm kısımlarını her pozisyonda doğru konuma getirilmesini merkezde tutan ve dünyada en çok uygulanan Yoga akımlarından biridir. Vücut kısımlarının doğru konumlandırılması vücudun güç ve dayanıklılığını, denge ve esnekliğini geliştirir, insana yeni esenlik ve ahenk duyguları verir.
Meditasyona hareket içinde ulaşarak Sizler, tamamıyla anı yaşamayı ve hayatı tüm bütünlüğü ile hissetmeye öğreneceksiniz.

Herkes için Iyengar Yoga

Yoga yapamayacak kadar yaşlı, veya tutuk, veya şişman, veya zayıf, veya yorgun kimse yoktur. Iyengar Yoga öğretisinin sertifikalı öğreticileri her yaştaki ve her türlü fiziksel durumdaki insanlara, erkek ve kadınlara, derinlemesine yapılan akılcı ve dönüştürücü yoga deneyimleri sırasında yol gösterir.

Yoga Asana (duruş) hakkındaki derin bilgilerini kullanan Iyengar Yoga öğreticileri herkese bireysel olarak yaklaşır. Farklı vücut tipleri, travmalar ve hastalıklar için, hamilelik ve adet dönemleri için tekniklerde özel değişiklikler yapılır.

Tüm duruşları açıkça göstermek ve açıklamak; duruşları doğru yapıp yapmadığınızı dikkatlice gözlemlemek; vücut aklını uyandıran eğitimin özel noktalarını vurgulamak – tüm bunlar Iyengar Yoga öğreticisinin en belirgin özellikleridir. Öğreticiler, bir duruştan diğer duruşa, bir sınıftan diğerine, yıldan yıla ilerlemenizi sağlamak amacıyla alışkanlıklarınızı ve anlayışınızı geliştiren duruş sıralamasını hazırlarlar.

Çalışmalar ana duruşla başlar. Zamanla buna ileri ve geri gerilmeler, bükülmeler, ters ve düzeltici duruşlar dahil olmak üzere diğer duruşlar da eklenir. Salamba Sarvangasana duruşu Sizlerin de bu duruşun sayısız iyileştirici yararlarını hissedebilmeniz için katılımcıların hazırlık durumuna bağlı olarak yaklaşık 2 ila 8 ay sonra uygulanır. Her çalışma sınıfı dinlenme ve gevşeme duruşu olan Savasana duruşu ile bitirilir. Asana eğitiminden sonra vücudunuzu kontrol etmeyi, vücutta enerji dengesini sağlamayı öğreneceksiniz, vücudunuzu akılla yükleyecek, hareketleriniz daha bilinçli olacak, aklınızı sakinleştirecek ve nefesinizi kontrol etmeye başlayacaksınız. Malzemelerin kullanımı (yoga kemeri, yoga bloğu, minder, duvar halatları, yoga bankları, sandalyeleri) ileriki aşamalarda vücut kaslarının gelişmesi, vücudun uzay alanında daha hassas olarak hizalanması ve sağlık sorunları bulunan (kas iskelet sisteminde, kalp ve damar sisteminde, dahili organlarında, merkezi sinir sisteminin gelişiminde sorunları bulunan, hamilelik, adet ve menopoz dönemlerinde bulunan) kişiler tarafından karmaşık asana duruşların yapılabilmeleri için yardımcı olacaklardır. Bu arada Sizler, vücudu gerginlikten tümüyle kurtararak, aklınızı iç barışa yönlendirerek ve iç huzura ulaşarak gevşemeyi ve dinlenmeyi öğreneceksiniz.

Uygulamalı dersler sırasında Iyengar Yoga ile ilgili daha fazla bilgi edinin.

Eski bir Hint sanatı olan Yoga, Iyengar Yoga yönteminin temelini oluşturmaktadır

Patanjali’nin Yoga Sutralarında maneviyatın gerçekleştirilmesi yolundaki sekiz adımdan bahsedilir. İşte bu Aştanga Yoga (Yoga’nın sekiz bölümü) yolculuğuna bizi Iyengar Yoga çıkarır, öyle ki, bu yolculuk pratik, deneylenmiş ve derinlemesine kişiselleştirilmiş olarak yapılır.

Yoga bir birleşmedir, akıl, vücut ve ruhun birliğidir. Iyengar Yoga’da bu birliğin arayışlarına Yoga duruşlarının (asanaların) uygulanması ile başlanır. Zamanla vücudun dış fiziksel seviyelerini aşmaya ve iç akıl, enerji ve ruhun iç seviyelerine ulaşmayı öğreneceksiniz.

B.K.S.  Iyengar, Yoga Asana ve Pranayama (nefes kontrolü) benzersiz bir perspektif içinde, gerçek Meditasyon, hatta Samadhi  Yoga’nın yüksek öğretilerini inceleme fırsatı verir, Yoga yolculuğumuz sonu olan tam kurtuluşa ulaşmamıza imkan verir.

Iyengar yoga için özel hazırlanmış stüdyomuzda Yoga’nın eski geleneklerine dokunun.


Ustanın hayatı

Onu Yoga’nın Michelangelo’su ve Yoga’nın Kralı olarak adlandırdılar. Times dergisi Ustayı Dünyamızı en çok etkileyen ilk 100 kişi arasında gösterdi. B.K.S. Iyengar Dünyanın en iyi Yoga öğreticisi olarak kabul edilmiştir.
Yogaçarya (Yoga Ustası) B.K.S. Iyengar, geliştirdiği yenilikçi Yoga öğretim yöntemleri ile 20. yüzyılın 60-70 yıllarında Yoga’yı Batıya taşımış ve Yoga’ya karşı oluşan ve şu an da bizim gözlemlediğimiz gerçek bir ilgi patlamasının fitilini ateşlemiştir. Yoga’nın Kutsal Kitabı olarak da adlandırılan Yoga Işığı (Light on Yoga) (Yoga Dipika) isimli kitabı sayısız nesil öğrenciye bilgi kaynağı olmuştur. Son kitapları Hayat Işığı – Yoga ve Yoga – Bilgelik ve Uygulama çağdaş Dünyada yeni Yoga uygulama görüşünü yansıtır.

B.K.S. Iyengar Yoga terapisinde gerçek bir devrim gerçekleştirmiş, Yoga’nın travma ve diğer ciddi hastalıkların tedavisinde kullanılabileceğini kabul ettirmiş, kadınlar için hamilelikte, adet dönemlerinde ve menopoz döneminde uygulanabilir duruş sıralamasını oluşturmuştur.

20 Ağustos 2014 tarihinde büyük Yoga ustası hayata veda etti, fakat bize büyük bir miras bıraktı – Yoga uygulamaları. Onun misyonunu, Hindistan’ın Puna şehrindeki Ramamanı Iyengar anısına kurulan Yoga Enstitüsünde (RIMYI) ailenin büyükleri olarak kızı Gita S. Iyengar ve oğlu Prashant S. Iyengar tarafından devam ettirilmektedir. Gita Iyengar kadınlar için hayatın her aşamasında kullanabilecekleri ilk Yoga çalışması olan Kadınlar için Yoga kitabının yazarıdır. Prashant Iyengar Yoga felsefesi ile ilgili kitaplar yazmaktadır.

Güvenebileceğiniz öğreticiyi bulun

Sertifikalı Iyengar Yoga öğreticileri çok katı standartlara tabiidirler ve öğretici sertifikasını ancak bir kaç yıl eğitim aldıktan ve yeterlilik sınavlarını başarıyla geçtikten sonra alabilmektedirler. Iyengar Yoga sertifika markası, güvenliği, öğrencinin kişisel özelliklerine dikkati, vücut için olduğu kadar akıl için de pratik faydayı sağlayan Yoga tecrübesinde garantiyi temsil eder.

Dünyada sadece en çok bilen ve çok özel olarak hazırlanmış olan Yoga öğreticileri Iyengar Yoga sertifikasına sahiptirler.

Yoga’da ilk adımları bizimle atın.

 

 

 

Tasarım&Programlama