Yogakam

Son Aktiviteler

 • Seferihisar (YAZ 2015)

  25 Ekim 2015, Pazar

  İzmir'de YOGA denildiğinde akla ilk gelen YOGAKAM ile birlikte, 19-21 Haziran 2015 tarihleri arasında, Seferihisar Teosvilllage'te 2 Gece 2 Gündüz Yoga ile yaza merhaba dedik. İzmir Yogakam Yaz Kampına katılımlarınız için teşekkürler.

 • Pastoral Vadi (Bahar - 2015)

  24 Ekim 2015, Cumartesi

  Pastoral Vadi (Bahar - 2015)

 • Datça (Yaz - 2014)

  24 Ekim 2014, Cuma

  Datça (Yaz - 2014)

YOGA NİDRA

a

YOGA NİDRA

Uyku yogası” diye tanımlayabiliriz. Yoga Nidra, aslen “bilinçli uyku yogası”dır ya da “derin gevşeme yogası”dır.  Bu uyku ve uyanıklık dolgunluk sınırda bir durumdur.  Başka bir deyişle mükemmel rahatlama şeklidir. Yoga Nidra için sesiz, loş ışıklı ve havalandırılmış bir oda veya kapalı salonda grupla ya da yalnızda uygulanabilir.

Uygulama prosedürü çok basittir.  Uygulama müzik eşliğinde telkinle beyin frekansı yavaş yavaş düşürülür.

(1) Kişi Ölü Yatışı / Ceset Duruşu olarak adlandırılan Savasana’da sırt üstü uzanır.
(2) Önce bedensel farkındalık sağlanır. Kişi aşağıdan yukarıya doğru tüm bedenini hisseder, tüm bedeninin farkına varır.
(3) Daha sonra, beden aşağıdan yukarıya doğru (bazı okullara göre yine aşağıdan yukarı doğru ama aynı zamanda önce bedenin sağ tarafı, sonra sol tarafı) gevşetilir,
(4) Bununla birlikte nefes ve zihinsel sakinleşme de sağlanır,
(5) Böylece düşünceler yavaşlar, akıl tek bir noktaya yönelir,
(6) Beden hissi tamamen kabettirilerek, çalışmanın konusuna göre kişi “görselleştirme” yoluyla evrensel birliği deneyimler, ya da çakralarını hisseder, ya da sadece nefesini hisseder, ya da psişik sembolleri (Yantralar, mandalalar) görür, ya da bedenleri/kılıfları (kosha) teker teker hisseder, vs vs…
(7) Daha sonra kişi tekrar bedensel farkındalığa geri döner.